Triglav 2020

Pa jim je uspelo! Bravo! Iskrene čestitke vsem devetošolcem in učitelju Novaku za vzpon na 2864 m visok Triglav, ki skupaj z Aljaževim stolpom na njem predstavlja najprepoznavnejši simbol slovenstva.

In zakaj se stolp imenuje Aljažev?

V 19. stoletju je na Dovjem župnik Jakob Aljaž pričel opažati veliko zanimanje tujcev za slovenske gore. Temu se je skušal upreti tako, da je od dovške občine za en goldinar kupil vrh Triglava (16 m2). Na vrhu se je odločil postaviti stolp v obliki valja iz pocinkane pločevine, ki bi zamenjal leseno propadajočo piramido. Stolp je po naročilu izdelal obrtnik iz Šentvida pri Ljubljani. Stolp je sestavljalo šest delov, ki so tehtali od petnajst do dvajset kilogramov. Dele stolpa so nato prepeljali z vlakom v Mojstrano, od tu pa jih je šest nosačev v enem tednu znosilo na vrh Triglava. Na Triglavu so dele stolpa 7. 8. 1895 sestavili v petih urah. Jakob Aljaž je za izdelavo in postavitev stolpa plačal 300 goldinarjev. Napis ALJAŽEV STOLP na stolpu je bil prvi slovenski napis na Triglavu in v njegovi okolici.

Pripravila Martina Rajšp

54. Srečanje mladih raziskovalcev Slovenije 2020

Danes, 15. 9. 2020, je na Fakulteti za naravoslovje potekalo 54. državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije. Našo šolo je zastopala Sara Namestnik, pod mentorstvom gospe Aleksandre Verbošt, in sicer z nalogo interdisciplinarnega področja Brez glasbe ne moremo – dejstvo!. Sara je odlično predstavila in zagovarjala svojo nalogo ter prejela srebrno priznanje.

Iskrene čestitke Sari in mentorci!

Pohod na Triglav 2020

Učitelj Herman Novak se je s skupino devetošolcev javil s tradicionalnega pohoda na Triglav. Sporočajo, da je vse boljše, kot so načrtovali in pošiljajo pozdrave vsem, ki so ostali doma.