Shema šolskega sadja je ukrep skupne kmetijske politike EU v sektorju sadja in zelenjave. Nosilec ukrepa je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja) v sodelovanju z Ministrstvom za šolstvo in šport ter Ministrstvom za zdravje.
  dscn0731

Namen ukrepa razdeljevanja sadja in zelenjave v šolah je spodbuditi trend uživanja sadja in zelenjave in hkrati omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih, ki prav tako povečuje tveganje za nastanek številnih kroničnih nenalezljivih bolezni sodobnega časa.

Naša šola že četrto leto sodeluje v evropskem »sistemu razdeljevanja sadja v šolah« s finančno podporo Evropske skupnosti. S tem skupaj z Evropsko skupnostjo prispevamo k boljšemu zdravju naših učencev.

dscn0739

Sadje iz sheme šolskega sadja razdeljujemo enkrat tedensko, v času sadne malice, in sicer integrirano pridelano sadje in zelenjavo. Trudimo se, da učencem ponudimo čim več lokalno pridelanega sadja, saj je le-to večje hranilne in biološke vrednosti ter kakovosti v primerjavi z živili, ki so bila skladiščena in transportirana daljši čas.

Pri izvajanju Sheme šolskega sadja lahko izbiramo med naslednjimi vrstami sadja in zelenjave:

SADJE ZELENJAVA
jabolka paradižnik
hruške zelje (presno)
marelice kolerabica
češnje in višnje korenje
breskve in nektarine kumare
slive paprika
kaki rdeča redkvica
kivi cvetača
fige zelena (stebelna)
mandarine repa