Skoči na glavno vsebino
Select Page

V petek, 8.11.2019, smo v tretjih razredih naše šole izvedli predstavitev in delavnice zaščitene geografske označbe − geografske posebnosti − ptujskega luka. V okviru projektov promocije shem višje kakovosti hrane skupine Verus nam je predstavitev in pomen avtohtonih vrst zelenjave razložila ga. Marjetka Jost. Ptujska čebula − ptujski lük z zaščiteno geografsko označbo je v slovenski sortni list vpisan kot sorta Ptujska rdeča. Naveden pa je tudi v katalogu sort Evropske unije in v opisu priporočenih sort poljščin in vrtnin, ki ga je izdal Kmetijski inštitut Slovenije. Ptujski lük je prva zaščitena slovenska zelenjava s certifikatom, zaščitena z geografsko označbo. Izvedeli smo, da naj bi po starih legendah to čebulo na naše območje prinesli Turki in je nekoč pomenila glavni vir dohodka. Lükarji s Ptujskega polja so tradicijo triletne pridelave čebule ohranili vse do danes. Tako kot nekdaj ga tudi danes pridelujejo na naravi prijazen način, to je integriran ali ekološki, ki zagotavlja visoko kakovost njegovih plodov. Skladno z dolgo zgodovino pridelave so se v teh krajih razvili in obdržali mnogi lükarski običaji in tradicionalne jedi. Lük smo poskusili na kruhu z zaseko in izvedli delavnice na to temo.

Lilijana Kaučič − razredničarka 3.a

(Skupno 199 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost